Dne 23. února 2014, tentokrát ve spolupráci s T.J. Sokol Český Brod, realizovalo naše občanské sdružení Českobroďák v sokolovně Kurz první pomoci určený pro laickou veřejnost. A tak již po několikáté se náš odborný instruktor ze Středočeské záchranky setkal s občany Českého Brodu a prezentoval jim něco ze své činnosti, ale především základní prvky poskytování první pomoci.

PP 2014 3   PP 2014 2

Kurz byl rozdělen na teoretickou a praktickou část, kde si mohli účastníci ihned vyzkoušet získané vědomosti. Byli seznámeni s nejčastější formou první pomoci při situacích, se kterými se mohou setkat kdekoliv a kdykoliv. Jednalo se např. o krvácení, bezvědomí, stabilizovanou polohu, resuscitaci a mnoho dalších případů. Instruktor si díky svému poutavému vyprávění získal oprávněnou pozornost všech účastníků kurzu a tak s přibývajícím časem a po opadnutí drobné nervozity byl doslova pod palbou dotazů. Nejvíce musel vysvětlovat – či spíše vyvracet tvrzení tzv. „babských rad“, kdy každá rada je „přece zaručená a ozkoušená již od našich babiček“. Po vysvětlení a názorné ukázce sami dotazující uznali, že to asi nebude ta nejlepší správná první pomoc. Nejen od toho ty kurzy jsou… naučit se něco nového, ale zároveň si ověřit své znalosti. Poskytování první pomoci se neustále mění a tak co my jsme se učili za našich mladých let ve škole, již nemusí být pravda. Taktéž pomůcky a jiný lékařský materiál určený pro poskytování první pomoci se neustále vyvíjí a je neustále mnoho novinek v této oblasti, které nám několikanásobně usnadní poskytnutí první pomoci. Mezi takové pomůcky patří rozhodně i masážní figurína. Na té měli návštěvníci možnost vyzkoušet si resuscitaci a sami pocítili jak moc namáhavé a vyčerpávající je správně poskytnout masáž srdce.

PP 2014 1   PP 2014 4

Závěrem byli účastnicí okrajově seznámeni se zákony a nařízeními upravujícími poskytnutí první pomoci, respektive s tím, jaké hrozí následky v případě neposkytnutí první pomoci. Nakonec si všichni na modelové situaci mohli vyzkoušet jak postupovat při první pomoci. Nevěděli co je čeká, a tak museli reagovat na vzniklou situaci a poskytnout správně první pomoc. Právě napětí, strach a mnoho dalšího ovlivňuje správné rozhodování při poskytování první pomoci. DOVOLUJEME SI TVRDIT…JAKÁKOLIV POMOC JE LEPŠÍ NEŽ ŽÁDNÁ!
Tentokrát se kurzu zúčastnilo na dvacet našich spoluobčanů z Českého Brodu a okolí. Musíme konstatovat, že se kurz vydařil a my děkujeme všem, kdo se ho zúčastnil. Pokud máte-li zájem realizovat Kurz první pomoci pro Vaše spoluobčany nebo ve škole, můžete nás kontaktovat na info@ceskobrodak.cz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel. 739 749 197

Bc. Metoděj Málek
místopředseda sdružení Českobroďák