Letošní Lipany za to opravdu stály! Kvůli městskému výročí spojená naše „Pouť“ s „bitvou“ byla nejen pro všechny jako akce velmi zajímavá, protože její program byl nový a bohatý, ale paradoxně pro nás byla propagačně úspěšnější, ačkoliv jsme měli méně účastníků našeho pochodu. Naše stanoviště vidělo a navštívilo i spoustu těch, kdo s námi na Lipany nešli a přišli si užít pouze středověkou historii.

Ale postupně: start jako vždy v 10 hodin v sokolovně, tři trasy od 10 do 15 km, pěšky i na kole a kontrolní stanoviště ve Kšelích.

A mezitím už u mohyly, kde již od pátku stála vozová hradba a středověké ležení, stavěla sokolská úderka za pomoci skautů pokladny a naše stanoviště. To bylo tentokrát umístěno na spodní části dolní louky pod vozovou hradbou. Pro letošní rok jsme měli připravené dva „taháky“: oblíbené hledání středověkých mincí pomocí minohledaček a také naši novou výstavu, vytvořenou k letošnímu 130. výročí konání II. náhradního všesokolského sletu, který se v roce 1887 konal právě v Českém Brodě. Mezi prvními, kdo si výstavu prohlédli byli naši přátelé ze spolupořádajícího 14. junáckého střediska Psohlavců, kteří si pro letošní rok připravili jako disciplínu střelbu prakem.

   

A pak už se začali objevovat první návštěvníci a houfně jich přibývalo. O výstavu byl zájem, na minohledačky začala stát fronta…

..a nastal čas na to, jít se podívat, co se vlastně u mohyly všechno nachází. Po letmých pohledech na vzdálený Český Brod jsme ale už okukovali vše pěkně zblízka.

Na středověkém tržišti bylo možné koupit ledacos – od historických zbraní, kůží, keramiky až po klobásu, placky, maso a ve vedru, které panovalo, hlavně limču a pivo. To každý potřeboval asi nejvíc. A po občerstvení bylo třeba vystřídat na stanovišti někoho dalšího.

Mezitím se vše pomalu připravovalo na hlavní bod celého programu – rekonstrukci bratrovražedné bitvy – a pro nás nastal čas balit, pokud jsme nechtěli být smeteni šiky panské jednoty, která se dle zpráv zvědů měla na lipskou horu jako na potvoru valit přesně naším stanovištěm. 🙂 Proto jsme v zájmu záchrany holých životů naše stanoviště před bitvou zbourali, aby nepřekáželo. Náš program tak skončil a my se těšíme na další rok. Děkujeme Psohlavcům za to, že s námi do pořádání opět šli, děkujeme hlavnímu pořadateli bitvy, kterým byl Guardia Broda Bohemicalis ve spolupráci s obcí Vitice a městem Český Brod. A fotografie z průběhu bitvy si ukážeme příště…

Sledujte nás
Oznámení
Historie příspěvků
Duben 2018
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
SponzořiPartneři