Poslední květnovou neděli, konkrétně 27. května, proběhl v Brandýse nad Labem Oblastní sokolský slet. Pokud bychom ho brali jako generálku před XVI. všesokolským sletem, který proběhne v červenci, pak můžeme být klidní, protože zde jak pořadatelé tak cvičenci odvedli kus dobré a poctivé práce. Organizace sletu pěkně odsýpala, mezi skladbami nebyly žádné dlouhé a otravné mezery a cvičenci ve všech skladbách ukázali, že se opravdu odpovědně připravovali na vzorné předvedení skladeb.

Celá akce začala vlastně už o den dříve vernisáží sokolské výstavy a sletu předcházel slavnostní průvod k pomníku padlých a umučených Sokolů u sokolovny, dále u pomníku T. G. Masaryka a pak v zámeckém parku na „Plantáži“, kde se odehrál hlavní pietní akt s projevy představitelů města Brandýsa a Sokola. My se ale pojďme věnovat sletu samotnému.

Ten začal slavnostním nástupem praporečníků se sokolskými prapory žup, které slet pořádaly. Konkrétně šlo o naši župu Barákovu a tři župy pražské – Podlipného, Podbělohorské a Pražské – Scheinerovy. Spolu s nimi samozřejmě český a sokolský prapor, oba v rámci slavnostního aktu vztyčované na stožáry za zvuku státní hymny. Účastníky sletu přivítal emeritní starosta župy Barákovy, br. Sopr.

Slet proběhl pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje a za spolupráce města Brandýs nad Labem – Staré Boleslavi a rádi jsme na něm přivítali naše nejvyšší sokolské představitele, starostku ČOS ses. Hanu Moučkovou, náčelníka ČOS br. Svobodu a vzdělavatele ČOS br. Mičku. Po zdravici ses. starostky byly jimi dekorovány historické župní prapory pamětními stuhami.

Tím byla slavnostní část sletu ukončena, praporečníci odešli a na řadu přišly sletové skladby. Ty společně okoukneme v další části.

Na úplný závěr této části se podívejte i na jednu panoramatickou fotografii celého sletiště.

…pokračování příště

Říjen 2018