„No a co má být?“, řekne si možná někdo z vás, kdo právě čte tyto řádky. A nemůžeme se mu divit, protože o Bratříkovu a o pradávném propojení a přátelství mezi našimi jednotami už vědí jen ti nejstarší pamětníci. A my jsme poslední květnovou neděli tuto historii po sedmdesáti (a možná ještě po víc) letech znovu vzkřísili. Pojďme si tedy přiblížit, jak to tehdy vše bylo…

Bratříkov je vesnice v severních Čechách, část obce Pěnčín. Nachází se v okrese Jablonec nad Nisou a ještě před pár lety zde stálo 141 domů. Nachází se zde sousoší sv. Petra a Pavla a Dobrého pastýře, mají zde lípu, o které se tvrdí, že jí je skoro tisíc let a také jeden z prvních pomníků obětem 1. světové války. A mají tu samozřejmě také Sokol, a ten byl právě důvodem, proč jsme se sem z Českého Brodu vypravili.

Bratříkovský Sokol byl založen v roce 1896 a od samého počátku to neměl vůbec lehké. Drsné severní pohraničí s 85% obyvatel německé národnosti, samotná vesnice hospodářsky i sociálně velmi slabá a z toho všeho plynoucí problémy, hraničící se samotnou schopností jednoty v tomto prostředí přežít. Podobný osud mělo i spoustu jiných malých jednot v pohraničí. Existenční problémy těchto jednot se snažilo řešit i vedení České obce sokolské. Oslovilo velké, dobře zavedené a prosperující jednoty sídlící v bezpečném vnitrozemí s žádostí, aby „slabým“ jednotám v rámci svých možností pomáhaly. A tak se stalo, že „mateřská“ jednota Sokola Český Brod vzala pod svá ochranná křídla „chráněnku“ Sokol Bratříkov.

To se stalo v roce 1897 a tento ochranitelský stav trval až do roku 1910, kdy českobrodští začali tímto způsobem podporovat sokolskou jednotu v Rejdicích. Nicméně i když po roce 1910 Český Brod bratříkovské již „neochraňoval“, přátelské vztahy přetrhány nebyly a obě jednoty se navštěvovaly a udržovaly vybudované vazby až do vypuknutí 2. světové války (a v rámci konkrétních jednotlivců i po ní).

Při návštěvě se nám dostal do ruky sokolský almanach bratříkovské jednoty z roku 1936, vydaný k jejich 40. výročí založení jednoty. A i po těch letech, kdy jsme ho četli, jsme byli na své sokolské předky právem pyšní, protože slova chvály bratříkovských byla opravdu hřejivá. Posuďte sami: „Štěstím pro jednotu bylo, že dostalo se jí záhy ochranitelky tak bratrské a obětavé, jako byla jednota v Českém Brodě. Nelze najíti vhodných slov k ocenění veškeré té lásky, s jakou se českobrodští bratří ujali a vedli svou chráněnku přes všecka úskalí poměrů a doby. Bez ní nebyli bychom se udrželi, bez ní nebyli bychom nikdy tam, kde jsme dnes. Od ní dostávalo se nám nejen podpory hmotné, ale i mravní, ona zářila nám jako skvělý příklad, ukazujíc nám cestu i tehdy, když své poslání ochranitelky konala zase jinde.  …  Nejkrásnější chvíle prožíval celý Bratříkov při zájezdech své mateřské jednoty, nejkrásnější dobou byly i zájezdy Bratříkova do Českého Brodu, na něž i po létech rádo se vzpomíná. Jména bratří: Miškovský, Říha, Aksamit, Olmr a j. zlatým písmem zapsána jsou v srdcích bratříkovských.“ Koho by taková chvála, byť napsaná před 71 lety, nepotěšila?

Ale jak vůbec došlo k setkání jednot po tolika letech? Od první myšlenky na vzájemné setkání, která vznikla v roce 2015 (při vzniku našeho almanachu k 145. výročí založení českobrodského Sokola) to trvalo celé dva roky…  V historických materiálech jsme objevili fotografie i dokumenty, které ukázaly, že vztahy obou jednot byly tehdy velmi intenzivní a tak jsme Bratříkov pozvali na naše 145leté slavnosti. Nevyšlo to. Pak pozvali oni nás a ani my jsme nemohli. Takhle jsme si to ještě jednou dokola vyměnili a vlastně pokaždé se trefili do pořádané akce toho druhého. Až se to konečně povedlo a my jsme do Bratříkova konečně dojeli…

 

Od odbočky na Bratříkov až k sokolovně je to pořád do kopce. Vesnicí vede pěkná silnice, na které je čilý provoz a sokolovna stojí hned u ní. Podle starých fotografií a hodin na věžičce jsme ji okamžitě poznali.

Jak je vidět na fotografiích z roku 1927, českobrodských Sokolů bylo tehdy v Bratříkově o něco víc. Ale také je zde vidět, že okolo sokolovny tak pěkná asfaltka tehdy nevedla, a že zatímco dnes je okolí sokolovny poměrně zastavěné, na historické fotce to vypadá, že sokolovna byla na samotě. Ale zase je na historické fotografii sokolovna jasně a zřetelně označena logem Sokola, zatímco v současnosti na bratříkovské sokolovně jakékoliv identifikační označení zcela chybí. Inu, vývoj nezastavíš…

Po přátelském přivítání a vzájemném představování jsme byli uvedeni do bratříkovské sokolovny a začalo povídání, které postupně nabíralo na obrátkách.

Pak jsme se postupně prošli všemi zákoutími bratříkovské sokolovny a zkoukli nejen sál a jeho okolí, ale omrkli i historickou hasičskou stříkačku a bledli závistí nad jejich venkovním hřištěm, které – jak nám bratříkovští řekli – „není moc využíváno“! Takový pozemek tak mít u naší sokolovny!!

A pak jsme si vyjeli na výlet s opravdu úžasnou vyhlídkou. Jeli jsme nad Bratříkov na rozhlednu Černou Studnici. Všem vřele doporučujeme k návštěvě, protože je z ní vidět, na co si jen vzpomenete. Chcete vidět Sněžku? Je tam. Bezděz, Trosky, Jablonec? Není problém. Ještěd, Luční hora, Javorník, Říp…. prostě všechno je odtud vidět jako na dlani a vidíte „panoramata“, že by Homolkovi zbledli závistí. 🙂

Po návratu k sokolovně jsme se prošli i celým Bratříkovem a hledali místa, odkud byly před cca sto lety foceny tehdejší snímky. Díky pamětníkovi br. Vlastíkovi Havlovi jsme z těchto míst udělali srovnávací fotografie. A proměna je to opravdu veliká…

A druhý takový snímek:

Pěkně prošlí – on je to fakt docela krpál – jsme ještě byli královsky pohoštěni sokolskou obloženou mísou (ty salámové růžičky… mňam!), probrali jsme spoustu dalších témat a za nedělního podvečera nastal čas se rozloučit. Na závěr tedy společná fotografie, stisky rukou a samozřejmě naše pozvání  do Českého Brodu.

Bylo to úžasné odpoledne! Nikdo z nás ještě cestou do Bratříkova netušil, jak setkání  po tolika letech dopadne. A ono to vypadalo, jako kdyby naše styky nebyly nikdy přerušeny a my jsme přijeli k letitým přátelům se kterými si stále máme co povídat.

Na závěr si prohlédněte ještě jednu, tentokrát panoramatickou, fotografii z rozhledny Černá Studnice a do Bratříkova posíláme vzkaz: počítejte s tím, že až na podzim přijedete do Českého Brodu, bude to náročné setkání! I když tu nemáme takové kopce jako vy, už cestou zpět jsme se domlouvali, kam všude vás vezmeme a co vše musíte vidět!! 🙂

Sledujte nás
Oznámení
Historie příspěvků
Červen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Kvě    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
SponzořiPartneři