V neděli 27. října 2013 uvede Česká televize první díl unikátní filmové série která rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Zrušení monarchie a vznik demokratické republiky. Jaké drama tomu předcházelo? Co prožíval Masaryk a ti druzí?

A právě natáčení tohoto prvního dílu, ve kterém se často objevují Sokolové, se zúčastnil i zástupce naší jednoty, br. Honza Firbas a  br. Tonda Krepuš ze Sokola Hořany a spolu s nimi jako rekvizita i náš prapor! Nenechte si rozhodně ujít!

Fotky z natáčení příjezdu TGM do Prahy r. 1918
(Tonda Krepuš, Honza Firbas a náš prapor).

Firbas

Praha Prijezd

České století

Veliké bourání (1918)

České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)České století<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Veliké bourání (1918)

V roce 1914 odjel Tomáš Garrigue Masaryk z Prahy, opustil Rakousko-Uhersko a vydal se na cestu, která nevedla zpět. Na cestu za osvobozením Čechů a Slováků z područí rakouské říše. Na cestu za zničením rakousko-uherského mocnářství. Nebyl to jednoduchý sen a Masaryk nebyl jednoduchý člověk. Dnes už největší událost našich dějin, rok 1918, vnímáme spíše jako legendu, jako velký příběh o zrození Československa. Ale je tu i realita: Masarykova cesta za vítězstvím. Jak vypadala nejen z politického, ale i lidského pohledu. Jaké otázky i námitky ji sledovaly. S čím se musel Masaryk politicky i lidsky vyrovnávat, s čím se trápil, v co doufal? Čemu až do krajnosti věřil? První díl televizního cyklu České století dramaticky vypráví o zásadní otázce naší novodobé státní existence – jak, proč a proti čemu Československá republika vznikla. A o postavě nejdůležitější – o prvním československém prezidentovi.

„Jsme na prahu revoluce světové. Evropa a svět vstupují do nového stadia vývoje, v kterém se rozhodne, kdo bude držet moc. Jestli staré feudální teokracie nebo systém moderní, který ctí lidskou svobodu.“ – citace ze scénáře