Letošní netypický adventní čas plný omezujících opatření jsme si v Českém Brodě zpestřili příjemnou událostí. V pondělí 7. prosince proběhl za podpory města Český Brod na náměstí Arnošta z Pardubic před budovou knihovny komorní křest dlouho očekávané velké knihy „150 let Sokola v Českém Brodě“ z pera náčelníka naší jednoty, bratra Jaroslava Petráska. Není asi v silách nikoho spočítat hodiny práce, které vzniku této knihy předcházely, snadno však zjistíme míry a váhy křtěného „drobečka“.

Na 544 stranách křídového papíru formátu A4 se kromě textu skví i 930 fotografií a dobových dokumentů mapujících historii sokolské organizace v Českém Brodě. Slavnostní křest se měl původně odehrát jako součást velkolepých oslav 150. výročí Sokola v Českém Brodě, bohužel vyšší moc nám plány překazila a oslavy byly přesunuty na příznivější dobu, pravděpodobně příští rok na jaře. Abychom ale mohli využít svátečního klidu k listování touto krásnou publikací, uspořádali jsme i křest komorní předvánoční. U pomyslné kolébky se kromě pečlivě vybraných sudiček z řad významných osobností města sešla přibližně padesátka hostů, kteří všichni dbali na dodržování omezujících, nicméně platných protiepidemických opatření.

Do role laskavých sudiček se převtělili bývalý ředitel gymnázia Český Brod Mgr. Ivo Kocum, vedoucí skautského střediska Psohlavci Mgr. Josef Ležal a místostarosta města Český Brod Mgr. Tomáš Klinecký. Tak jak se na hodné sudičky sluší, nešetřili laskavými slovy a přáním úspěšného života. Milým slovem na cestu do světa naši knihu vyprovodila také ses. Tůmová z říčanského Sokola a náčelnice ČOS PaedDr. Anna Jurčíčková. Všichni hosté společně připili na zdraví a úspěch. Náčelník získal od štědrých dárců další cenné materiály, které za dlouhých zimních večerů může začít zpracovávat v nové dílo. Příjemnou a přátelskou atmosféru dotvářel praskající oheň a adventní hudba. S přáním krásných svátků a lepších zítřků se s přicházejícím soumrakem hosté pomalu rozešli, s sebou si odnášeli vlastní podepsaný výtisk této jedinečné publikace. Tak ať se daří!

Děkujeme městu Český Brod za technickou podporu akce, především Petře Ištvánikové.  Jitka Crosnier Leconte, místonáčelnice jednoty

Červen 2021