Daily Archives: 16.11.2020

Výbor z důvodu vyhlášení protipandemických opatření  komunikoval elektronicky.

1. Blíží se termíny revizí komína a elektro, domlouváme revizní techniky.
  2. Odkládáme školení požárních hlídek na dobu, kdy bude činnost Sokola opět obnovena.
  3. Prostory bývalé sokolské kanceláře (a rehabilitace) budou pronajaty. Zájemci se mohou hlásit u br. jednatele.
  4. Z důvodu plánovaného pronájmu bude ve výše uvedených prostorech provedena sádrokartonová úprava stropu a stávající nevyužívaná sprcha nahrazena toaletou.
  5. Rekonstrukce dveří se oproti plánovanému termínu protáhla. Nicméně, protože v sokolovně se nic neděje, není to, prozatím, problém.
  6. V kotelně byla instalována tři nová topná čerpadla. Ta nahradila již dosluhující centrální čerpadlo. Vytápění sokolovny by tak mělo probíhat rychleji, navíc je zde nová možnost vytápět jen určité části sokolovny.
  7. Do konce měsíce budou sundány billboardy rozvěšené po městě, inzerující pořádání našich stopadesátiletých oslav a doprovodných akcí. Díky jarní i podzimní vlně koronaviru se, bohužel, neuskutečnila ani jedna z nich.
  8. Obdrželi jsme již druhou žádost filmařů o umožnění natáčení v sokolovně. Oběma žádostem jsme vyšli vstříc, ale jestli nakonec k natáčení dojde záleží na uvolnění vládních opatření.
  9. Kniha chystaná k našemu 150. výročí má za sebou poslední korektury a začátkem listopadu by měla jít do tisku.
  10. Někteří cvičitelé navrhli výboru zavést on-line cvičební hodiny. Velmi chvályhodný nápad, o jeho uvedení do praxe budou členové informováni mailem.
  11. Naše letošní žádost o dotaci z Ministerstva kultury se týká zhotovení nového dřevěného schodiště, vedoucího z hlavního sálu do suterénu sokolovny. Uvidíme, zda bude úspěšná.

28.  1903 – přelomovou událostí, ke které toho roku došlo, bylo zahájení cvičení žactva obecních a měšťanských škol, hochů i dívek. Toto přelomové rozhodnutí učinila českobrodská jednota patrně jako jedna z prvních, protože v následujícím období přicházela řada dotazů ohledně tohoto cvičení od mnoha jiných jednot.

29.  7. března 1903 – sokolská delegace se zúčastnila pohřbu Dr. Františka Ladislava Riegra, českého politika a hlavního spolupracovníka Františka Palackého.

30.  5. července 1903 – deputace jednoty byla přítomna položení základního kamene Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze.

31.  16. května 1904 – proběhl vlakový převoz ostatků Jána Kollára – významné osobnosti českého národního obrození – z vídeňského hřbitova na pražské Olšany. Vlak projížděl přes Český Brod, kde měl i zastávku a členové jednoty i občané města měli možnost zhlédnout Kollárovu ozdobenou rakev.

32.  17. prosince 1904 – byla uspořádána společná vycházka do Vrátkova, kde byla vrátkovským odevzdána pamětní kniha. její úvod napsal Jozef Miškovský a při této příležitosti byla založena vrátkovská obecní knihovna.

33.  16. dubna 1905 – se konala vycházka do Mrzek, při které byla obci odevzdána pamětní kniha a čistý výnos z koncertu na pořízení obecní knihovny.

34.  květen 1905 – lipanská pouť toho roku byla jubilejní, dvacátá. Byla věnována pětadvacetiletému výročí Ústřední matice školské (národní spolek podporující školství), pro kterou se Sokol snažil vybrat právě na Lipanech co největší částku.

35.  8. července 1905 – v sokolovně vystoupila jedna z předních hereček Národního divadla, Hana Kvapilová. (Hana Kvapilová nebyla zdaleka jediná umělkyně, která vystoupila v českobrodské sokolovně. V průběhu let zde hráli i další herci ze Zlaté kapličky: Karel Želenský, již minule zmíněná Otilie Sklenářová-Malá, Jindřich Mošna či Rudolf Deyl. Vystoupil zde i hudební skladatel Antonín Dvořák, houslový virtuos Jan Kubelík, mnohokrát kapelník František Kmoch – což už víme z dřívějších let – a po svém návratu z exilu zde přednášel i Tomáš Garrigue Masaryk. Velká škoda, že o vystoupení A. Dvořáka či T. G. Masaryka se nedochoval žádný dokument).

36.  1905 – pro sokoly nejdůležitější událostí roku byla výstavba malého bočního sálu. Sál byl postaven dle návrhu prof. Jana Kouly a jeho výstavba byla za 12.932 korun zadána staviteli Františku Holovi.

37.  21. června 1906 – na schůzi Sokola byl jednomyslně přijat návrh na postavení pomníku Prokopa Velikého v Českém Brodě.

38.  31. května 1908 – se pod taktovkou Sokola konala slavnost položení základního kamene pomníku Prokopa Velikého.

39.  1909 – v sokolovně byla založena knihovna, která byla následně pojmenována po spisovateli Svatopluku Čechovi. Postupně se v ní nashromáždilo na dva tisíce knih a časopisů a fungovala dlouhá desetiletí. Do dnešních dnů nám Continue reading

Listopad 2020
« Říj