Roberta Křesťana a Druhou trávu není, myslím, třeba moc představovat. To, že vystoupí v naší sokolovně, je velká hudební událost, umocněná navíc i přítomností amerického multiinstrumentalisty Charleyho McCoye, kterého v Americe žádali o spolupráci takoví velikáni jako Elvis Presley, Ringo Starr, Joan Baezová, Bob Dylan, Kris Kristofferson, Paul Simon a další hvězdy. Přesto si o kapele i Ch. McCoyovi můžete přečíst zde:

ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA

Historie
Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od Poutníků. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky – autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny.

Kapela Druhá tráva byla hned od svého vzniku řazena mezi špičku na folk & country scéně nejen v České či Slovenské republice. Přestože bývá často označována jako bluegrassová, už od počátku existence mixuje více stylů. Bluegrass odkazuje spíše na předchozí angažmá několika členů skupiny u brněnských Poutníků.

Druhá tráva dosud vydala 18 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country. Kromě toho někteří členové kapely realizují i své sólové nahrávací projekty – banjista Luboš Malina už má na svém kontě čtyři CD a dobristovi Luboši Novotnému byly doposud vydány dvě desky.

Zahraniční zkušenosti a spolupráce
Jako jedna z mála českých kapel pravidelně každý rok absolvuje turné po Spojených státech amerických s velice příznivým ohlasem. Ve výčtu významných zahraničních interpretů, se kterými Druhá tráva spolupracovala či spolupracuje, nechybí takové osobnosti jako je Peter Rowan, Tony Trischka, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.

Skupina Druhá tráva hraje v současné době ve složení:
Robert Křesťan – sólový zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina – banjo, irské píšťaly, tenor saxofon, vokály
Luboš Novotný – dobro, lap steel, vokály
Radek Hlávka – kytara, vokály
Tomáš Liška – kontrabas, basová kytara
Martin Novák – bicí, perkuse, cajon

Přední česká kapela Druhá tráva, která se během let odchýlila od původního moderního bluegrassu k nadžánrovému výrazu, oslavila minulý rok čtvrt století na scéně. Rok oslav odstartovala vydáním kompletu DVD/CD/zpěvník nazvaném In Concert, které bylo příznivě přijato jak posluchači, tak i kritikou.

Aktuální koncertní program Druhé trávy zahrnuje průřez tvorby Roberta Křesťana z celé doby existence skupiny s důrazem na skladby z nejnovějších studiových alb Pojďme se napít, Marcipán z Toleda, Shuttle to Betlehem a 1775 básní Emily Dickinsonové.

V roce 2019 se můžete těšit na pokračování vydařené spolupráce s Bratry Ebenovými a také s rockovou kytarovou legendou Michalem Pavlíčkem. Druhá tráva plánuje pozvat nějakého zajímavého hosta z USA a navíc se zhmotňuje myšlenka na novou autorskou desku!

Více informací najdete na:

www.druhatrava.cz

www.facebook.com/druhatrava

 

Charlie McCoy – legenda americké country hudby

Charlieho McCoye si u nás spojujeme s foukací harmonikou, ale Charlie je zároveň i skladatel, zpěvák a hráč na kytaru, bicí, vibrafon, klávesy, basu, trumpetu, saxofon, tubu.

McCoy je rodák ze Západní Virginie, vyrůstal na Floridě. V osmi letech začal hrát na foukací harmoniku, v patnácti měl svou vlastní country rockovou kapelu, a k harmonice přidal kytaru. V osmnácti se přestěhoval do Nashvillu a v jedenadvaceti už měl pověst vyhledávaného multiinstrumentalisty a studiového hráče. Mezi tím si však odskočil zpět na Floridu a doplnil si studium hudební teorie. Poprvé nahrával pro Roye Orbisona. V šedesátých letech se živil jako bubeník u Stonevalla Jacksona.

Slavnou nahrávku foukací harmoniky ve skladbě Orange Blossom Special udělal McCoy v roce 1965. Výčet hvězd, s nimiž McCoy dále natáčel, zahrnuje Elvise Presleyho, Boba Dylana, Krise Kristoffersona, AI Koopera, Ringo Starra, Gordona Lightfoota, Joan Baezovou, Paula Simona, Leona Russella, Micka Newburryho ad.

Jednu krásnou historku z natáčení, prý pro McCoye typickou, zachytil ve své vzpomínkové knize rocker AI Kooper. Natáčelo se Dylanovo album Blonde on Blonde (1966) a Dylan chtěl mít v jedné skladbě trumpetu. Protože prý nenáviděl dabování, musela se natočit živě. Takže hrál McCoy zároveň levou rukou na baskytaru a pravou na trumpetu, aniž by vypadl z rytmu. Všichni to vzali samozřejmě, jen Dylan v úžasu přestal hrát, takže se muselo natáčet znovu.

V roce 1969 se McCoy stal členem country rockové skupiny Area Code 615 a zůstal s nimi po celou dobu jejich existence. Začal nahrávat i ústřední hudbu k filmovým seriálům, vydávat sólová alba a sbírat ceny Grammy za nejlepší countryové instrumentálky a ceny Countryové asociace za nejlepšího hráče roku. Vrchol McCoyovy kariéry byl zřejmě na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. McCoy v té době stihl vytvořit až čtyři stovky studiových nahrávek za rok.

V roce 1978 se McGoy poprvé objevil na countryovém festivalu ve Wembley v Anglii a v následujících letech začal být populární v Evropě. Také zde nahrával. Jeho desky vycházely nejprve na americké značce Monument, po jejím rozpadu na Step One (zde to byly i reedice evropských nahrávek).

V poslední době si McCoy dopřeje dvě až tři evropská turné do roka a svůj pravidelný koncert na 4. července ve Fayetville ve Virginii. Studiovou práci zrušil. V devadesátých letech natočil dvě instruktážní videa a napsal příručky hry na foukací harmoniku. Hraje na značku Hohner. Když se ho ptali, jak může hrát melodie tak skvěle na diatonickou harmoniku (na chromatiku nehraje), odpověděl: „Chce to jen cvičit!“

Další informace naleznete na www.charliemccoy.com

Spolupráce s českými muzikanty

V roce 2001 se podařilo producentu Luboši Malinovi získat Charlieho McCoye k natočení několika písní na CD Wabiho Daňka „Nech svět, ať se točí dál“, o rok později na dva koncerty, spojené s křtem tohoto alba. Oboustranná spokojenost a úspěch u publika vedly k rozhodnutí koncerty zopakovat i v létě 2003.

Z tohoto turné, resp. z koncertu v Brně na nádvoří Staré radnice, bylo nahráno album Charlie McCoy, Robert Křesťan a Druhá tráva: Live in Brno. To obsahuje 16 nejen countryových skladeb plných energie a skvělých výkonů všech muzikantů, kterým korunuje foukací harmonika a zpěv Charlieho McCoye a Roberta Křesťana. Titul vyšel v roce 2004 na značce Universal a pokřtěn byl při společném turné koncem srpna téhož roku.

V průběhu dalších let Charlie McCoy odehrál s Druhou trávou několik koncertních turné, naposledy tu byl v roce 2016, kdy sestavu Druhé trávy doplnil pro tyto koncerty houslista Josef Malina.

Charlie McCoy byl také hostem Marka Ebena v pořadu České televize Na plovárně.

Sledujte nás
Oznámení
Historie příspěvků
Srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
« Čvc    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
SponzořiPartneři