Přesně osmdesát let uplynulo ode dne, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich svým výnosem rozpustil Českou obec sokolskou a zabavil její majetek. Při tzv. akci „Sokol“ v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo podle připravených seznamů zatklo takřka naráz všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří do té doby ještě byli na svobodě. Celkem bylo zatčeno na 1500 sokolů, kteří vesměs putovali přes Terezín do koncentračních táborů Osvětim či Mauthausen. Většina podlehla tamějším špatným podmínkám, byli mučeni a řada z nich popravena. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Ještě během vlny zatýkání 8. října podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Tento den – 8. říjen, který je tragicky zapsán v historii Sokola, si Česká obec sokolská každoročně připomíná jako Památný den sokolstva a nás těší, že před dvěma lety byl tento den vyhlášen jako Významný den České republiky.

My jsme si toto smutné výročí připomněli již potřetí symbolickým „pouštěním světýlek“ za každého, kdo za naši svobodu položil v období heydrichiády život. Letos jsme se díky dostatku vody mohli vrátit od Pivovarského rybníku zpět na Šemberu, kde nám kousek nad kapličkou vyrobili Technické službyvzorný přístup k vodě. A ten byl po celou dobu akce neustále využíván, protože na Šemberu bylo vypuštěno přes sto lodiček se svíčičkou. Účast dětí s rodinným doprovodem o dost přesáhla dvoustovku, šlo tedy zatím o největší návštěvnost ze všech tří ročníků.

Děkujeme městu Český Brod za podporu, Technickým službám za skvělý přístup k vodě a majiteli stavebnin panu Královi za zapůjčení pozemku, kde stál náš stánek. A také vám všem, kteří jste přišli a vypuštěním hořící lodičky anebo jen vzpomínkou uctili památku těch, kteří obětovali svůj život za ten náš.

Leden 2022