OLYMPUS DIGITAL CAMERA

12. září 1822, tedy před 193 lety se narodil jeden ze zakladatelů Sokola Jindřich Fügner (narozen jako Heinrich Anton Fügner – zemřel 15. listopadu 1865). Původně se věnoval obchodu, později pojišťovnictví. Ač bylo jeho podnikání úspěšné, měl vyšší cíle. Vzdělával se, věnoval se hudbě, společenským zájmům a sportu. Soukromým studiem a dlouholetým studiem v cizině získal všestranné vzdělání, široký rozhled a ovládal několik jazyků. Díky dědictví po dědovi (zdědil jeho vinice a lodě) byl vcelku zámožný. Zprvu obchodoval, pak se stal majitelem generální agentury italské společnosti Nuova Societa Commerciale d´Assecurazioni. Když se ve vlasteneckých kruzích seznámil s Miroslavem Tyršem, pomáhal mu uskutečnit jeho myšlenku na založení českého tělocvičného spolku. Tento spolek dostal jméno Sokol Pražský a Fügner se stal jeho prvním starostou. Navrhl a zavedl tykání všech členů a oslovování „bratře“, rovněž přišel jako první v červené blůze, která se stala součástí sokolského stejnokroje. Zasloužil se o výstavbu první sokolovny v Sokolské ulici (bývalé Hradební) v Praze. Zemřel v pouhých 43 letech na „talovitost krve“ (tj. pyémii, nákazu rozšířenou z původního ložiska krevním oběhem). Jeho pohřeb se stal národní manifestací. Po jeho smrti si Miroslav Tyrš vzal za ženu jeho dceru Renátu. Konání všesokolských sletů se nedočkal. Jindřich Fügner sdílí spolu se svým přítelem M. Tyršem mohylu na Olšanských hřbitovech, kde byli oba pohřbení. Součástí programu všesokolských sletů bylo vzdání holdu zakladatelům delegací sokolů.

Olšanské_hřbitovy,_Miroslav_Tyrš

Červenec 2024